365 Kredi

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte parayı anlayarak mağduriyet yaşamaktan kendinizi kurtarabilirsiniz. Özellikle teknolojinin ilerlemesiyle kişiler var olan bilgileri kötü emeller için kullanabiliyor. Sizde ilgili maddelere dikkat ederek sahte parayı anlayabilirsiniz.

Sahte Parayı Anlamanın Yolları

  • Holografik Şekil; Para çeşitli tasarımlardan oluşmaktadır ve farklı açılardan baktığınız da motifleri renkli ve parlak olarak yansımakta, TL harfleri görünmektedir. Bu şekillerin olmadığı ve TL harflerinin bulunmadığı yansımadığı para tamamen sahtedir.
  • Kabartma: Para üzerinde dokunulduğunda anlaşılan kabartmalar bulunmaktadır. Özellikle görme engelliler için yapılan bir düzenleme olsa da bununla sahte para ve gerçek para arasında ki fark da anlaşılmaktadır.
  • Mikro Yazı: Banknotların ön yüzünde ay- yıldız motifinin içindeki kupür değeri ve ‘TL’ harfleri ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarındaki ‘TCMB’ ibaresi mikro yazılı olarak basılmaktadır. Sahte paralarda TCMB ibaresi basılmayabilir. Hatta basılsa da olması gereken boyutlardan daha büyük oluyor.
  • Boyut Farkı: Tüm paraların uzun kenarlarında 6 mm ve kısa kenarlarında ise 4 mm fark oluşturulmaktadır.Sahte para yapan kişiler çoğu zaman bu detayı bilmemekte ya da uzunlukları belirlenen sabit kalıplarda yapamamaktadırlar.
  • Seri ve Sıra Numaraları: Kırmızı seri ve sıra numarasında canlı ve parlak kırmızı, siyah seri ve sıra numarasında sarımsı yeşil parlama görülmektedir. Yani parlamalara dikkat ederek de para sahte mi değil mi anlayabilirsiniz.

Belirttiğimiz bu özelliklerin olmadığı ya da eksik olduğu paralar sahte paranız ve dikkatli davranarak almamanızı öneriyoruz. Piyasa da sahte para anlama kalemleri var. Fakat bu kalemler % 100 kesin sonuç verir diye bir yargı söz konusu değil. Bazen bu kalemler ile de para sahte mi değil mi anlaşılamıyor. Belirttiğimiz maddelere ek olarak kalem kullanarak emin olabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ